Fobia – co to jest i jak sobie z nią radzić?

10 czerwca 2022 0 Comments

Strach to naturalna i pożądana reakcja naszego organizmu na równego rodzaju niebezpieczne sytuacje. Odczuwanie go może w niektórych wypadkach ocalić nam życie lub zdrowie. Są jednak takie przypadki kiedy całkowicie je paraliżuje. To właśnie nazywamy fobią. W medycznym ujęciu jest to zaburzenie nerwowe, które powoduje że lęk odnosi się do konkretnego przedmiotu, sytuacji lub wyobrażenia, a jego odczucie jest dysproporcjonalne do skali zagrożenia.

Trzeba pamiętać, że fobia to choroba. Jest to najbardziej powszechny problem zdrowia psychicznego, który dotyka co 10 osobę. Jego źródeł psychiatrzy upatrują w traumatycznych przeżyciach, często z okresu dzieciństwa. Według niektórych teorii u podstaw fobii leży tak zwany  mechanizm wyparcia. Za jego pomocą chory próbuje radzić sobie ze strachem, przenosząc go na konkretny obiekt. Osoby, które nie posiadają zaburzeń lękowych często je bagatelizują. Należy jednak zdać sobie sprawę, że jest to choroba i jak każdą, trzeba ją leczyć.

Fobie dzielimy na dwa rodzaje – społeczne i specyficzne. Pierwsza jest również nazywana chorobliwą nieśmiałością. Jak można się domyślić, wiąże się ona z przebywaniem wśród ludzi. Chory boi się sytuacji, w których zrobi lub powie coś przez co zostanie ośmieszony. Przez to unika ludzi, a czasem całkowicie izoluje się od społeczeństwa. Fobie specyficzne to strach przed konkretnymi sytuacjami lub przedmiotami, takimi jak duża lub mała przestrzeń, pająki czy nawet brud. W obu przypadkach poradą specjalistów jest stawianie czoła strachowi. Uciekanie przed sytuacjami, które mogą go wywołać, może być dotkliwe w skutkach. W momencie kiedy chory nie zdoła już uniknąć stresującej go sytuacji, może dojść do wybuchu paniki przez wzmożenie fobii. To zagraża zdrowiu, a niekiedy nawet życiu.

Lekceważenie zaburzeń nerwowych jest wielce nierozsądne. Bycie chorym to nie wstyd. Wstydem powinno być nie dbanie o swoje zdrowie psychiczne. Tym bardziej, że fobie potrafią utrudniać życie nie tylko samemu choremu, ale także jego bliskim. Dlatego nie ukrywaj strachu tylko z nim walcz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.