Jak wybrać sprawdzonego pediatrę dla własnego dziecka?

15 sierpnia 2022 0 Comments

Jednym z zapytań, na jakie powinni sobie odpowiedzieć młodzi mama i tata jest pytanie o lekarza pediatrę. Z pewnością myślą o tym: jak wytypować wykwalifikowanego pediatrę dla swojego malucha? W zakresie takim warto rozeznać się już wcześniej, czyli wówczas, kiedy potomka nie będzie jeszcze na świecie. Wybór medyka POZ jest wyjątkowo istotny, gdyż opieka medyczna nad nowonardzonym dzieckiem i maluchem w pierwszym roku życia powinna być na najwyższym poziomie.

Podczas pierwszego roku życia malucha zwykle mama i tata mają wiele wątpliwości z zagadnienia zdrowia i odnoszących się do codziennej pielęgnacji maluszka. W takim czasie odbywa się również większość szczepień obowiązkowych. Mający doświadczenie lekarz wie, co poradzić i najważniejsze jest to, iż do każdego z niemowląt nastawiony jest indywidualnie. Rodzice skierują bądź co bądź wzrok na wszystko: od tego, jakie są kompetencje danego lekarza, aż po to, czy zachowuje on sterylność nosząc rękawiczki medyczne oraz fartuch medyczny, dodatkowo kierując uwagę na to, jakie opinie posiada cała poradnia.

Lekarz ze specjalizacją z pediatrii musi nie tylko rozpoznawać główne schorzenia, ale też mieć świadomość, w jakim przypadku skierować dziecko do innego specjalisty, kiedy będzie taka konieczność. Przekazując właściwe skierowanie pomaga opiekunom również w doborze konkretnej placówki z konkretnej specjalizacji.

W trakcie wyboru lekarza z dziedziny medycyny zajmującej się chorobami dziecięcymi można sugerować się na równi rekomendacjami w Internecie, ale też od pozostałych opiekunów czy osób z sąsiedztwa. Jeżeli planuje się dopasować eksperta w tej placówce, do jakiej osobiście się chodzi, to doskonałym wyjściem będzie posłuchanie opinii własnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Jeżeli w gabinecie pediatrycznym można znaleźć potrzebne sprzęty typu stetoskop pediatryczny albo ciśnieniomierz zegarowy, a w dodatku jest to gabinet innowacyjnie zaopatrzony, to kolejne walory wzbudzające zaufanie. W trakcie wyboru lekarza dobrze będzie pozyskać odpowiedzi na parę zapytań. Najistotniejsze z nich odwołują się do: czasu otwarcia przychodni, szansy na skorzystanie ze wsparcia medycznego tego samego dnia, w jakim maluch zachoruje, możliwości skontaktowania się osobiście z specjalistą po godzinach przyjmowania w nagłych sytuacjach. Oczywiście, w trakcie pierwszej wizyty warto równocześnie zwrócić uwagę na to, czy pediatra ma pojęcie, jaki rekomendować inhalator tłokowy albo innego rodzaju sprzęty, plus na to, jakie jest nastawienie lekarza do dzieci. Lekarz dziecięcy musi być osobą miłą, komunikatywną i budzącą zaufanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.