Zarobki lekarzy – w jakiej specjalności medycznej zarabia się najwięcej?

6 września 2022 0 Comments

Wypłata lekarza w znacznym stopniu zależy od jego dziedziny. Na inne wynagrodzenie może nastawiać się ortodonta, a na inne lekarz pierwszego kontaktu. Przyjrzyjmy się więc dokładniej problematyce specjalności lekarskich oraz temu, jakie z nich są najbardziej opłacalne dla początkujących lekarzy.

Specjalizacja lekarska. Czy jest?

Specjalizacja lekarska to uprawnienia nadawane lekarzowi w danej dziedzinie medycznej po zdaniu egzaminu państwowego. To dowód na nabycie wymaganych umiejętności. Rejestr specjalizacji jest dość obszerny, a uwzględniony jest w nim m. in. kardiolog, dermatolog, pediatra i wiele innych. Także i lekarz ginekolog figuruje się na liście specjalności lekarskich.

Najwyżej płatne specjalizacje

Do najlepiej opłacanych specjalności lekarskich należy obecnie m. in. anestezjologia oraz okulistyka. W gronie sowicie opłacanych lekarzy sytuują się również chirurdzy, głównie ci wykonujący operacje z zakresu chirurgii plastycznej, takie jak przeszczep włosów. Metoda DHI należy do grupy powszechnie stosowanych w tym obszarze.
Na wysokie zarobki mogą nastawiać się również ginekolodzy, zwłaszcza że wielu z nich prowadzi prywatne placówki. W większości z nich przeprowadzane są innowacyjne badania, typu test PAPP-A.

Należy dodać, że na zarobki lekarza wpływa nie tylko wybór dziedziny, ale i miejsce zatrudnienia. Tym może być albo publiczna placówka, albo prywatna przychodnia. Szerokie grono medyków rozpoczyna też na prowadzenie własnej działalności.

W które specjalizacje dobrze jest celować?

Obecnie za najbardziej zyskowne uchodzą te dziedziny, które dają szansę otworzenia medykowi własnej przychodni, gdzie mogą oni zaoferować świadczenia o ograniczonej dostępności w ramach funduszu. Jednym z nim jest na przykład badanie płodności.

Warto także celować w takie specjalizacje jak dermatologia, a także w specjalności dentystyczne, również w ortodoncję. Mając na względzie ceny zabiegów dentystycznych oraz ortodontycznych w niepaństwowych przychodniach, zawód stomatologa jest w stanie zapewnić wysoką pensję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.