Czym jest zaburzenie snu i jakie są metody wyleczenia?

29 września 2022 0 Comments

Nie można ukryć, iż sen jest wybraną z istotniejszych funkcji życiowych i jego niedobór może być groźny. Tymczasem według WHO, na bezsenność może cierpieć od dziesięciu do 30 % ludzi z całego świata. Z tego powodu już również wówczas, kiedy będą pojawiały łagodne symptomy należy zrobić wszystko, żeby nie dopuścić do rozwoju bezsenności.

Warto mieć wiedzę, że bezsenność nie jest tym samym co chwilowe problemy z zasypianiem. Jest to znaczące zakłócenie kondycji zdrowotnej, podczas jakiego długość odpoczynku sennego nie jest wystarczająca lub też jego jakość nie jest zadowalająca. Przyczyn powstania bezsenności jest kilka. Do wiodących wliczają się: duży lub przewlekły stres, uniemożliwiający wyciszanie się, sytuacja traumatyczna, niewydolność serca, ataki niemożności złapania oddechu oraz bezdech senny. Do często obserwowanych ujemnych skutków bezsenności wliczamy: osłabienie koncentracji i problemy z zapamiętywaniem, zmniejszoną motywacją do spełnienia standardowych obowiązków, odczuwanie senności, zmęczenie, obniżoną sprawność na poziomie intelektualnym. Mogą też pojawić się różne dolegliwości somatyczne.

Wyjątkowo ważna jest higiena odpoczynku sennego. Będą to nawyki, które zmniejszają prawdopodobieństwo powstania lub rozwijania zaburzeń snu. Z tego powodu należy zawsze położyć się i budzić o podobnej godzinie. Dobrze również będzie unikać drzemek w trakcie dnia, ponieważ sypialnia powinna stać się pomieszczeniem przeznaczonym jedynie do nocnego odpoczynku. Porą wieczorową należy również wystrzegać się od potraw, które mogą być ciężkostrawne. Trzeba unikać spożywania alkoholu, wyrobów z kofeiną oraz palenia papierosów.

Do łóżka należy chodzić spać wówczas, kiedy faktycznie poczujemy się śpiący. Opłaca się także zastosować metody relaksacyjne, ponieważ umożliwiają rozluźnianie mięśni, zmniejszają pułap uogólnionego lęku i napięcie. Można wobec tego pójść na masaż albo rozpocząć medytacje. Korzystna może okazać się dodatkowo aromaterapia. Może zostać także wdrożone leczenie przy użyciu leków, gdy to pacjent przyjmuje leki nasenne, uspokajające, antydepresyjne albo bazujące na naturalnych składnikach mieszanki ziół.
Osoby zmagające się z bezsennością muszą także korzystać z terapii psychologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.