Ból – przykry, a jednak potrzebny

7 października 2022 0 Comments

Ciało człowieka to niesłychanie skomplikowana konstrukcja. Mimo, że badania prowadzone są od starożytności w dalszym ciągu umie zaskakiwać. Rzekomo każdy jest zbudowany jednakowo – czaszka, kończyny, kości, płuca. A tymczasem każdy posiada wyjątkowe cechy, których nie posiada inna osoba. Co za tym idzie każdy spośród nas jest unikatem. Wiąże się to jednak też z dzierżeniem rzadkich przypadłości. Takich jak przykładowo analgezja.

Analgezja to przypadłość genetyczna, której oznaką jest nierejestrowanie czynników bólowych. Przyczyną tejże wady jest defekt jednego genu, która powoduje nieprawidłowe działanie przekaźników nerwowych. W normalnych słowach – komunikat o bólu nie przechodzi z jego zarzewia do głowy.

Wspaniale? Teoretycznie.

Nie ma zapewne osoby, której nie przeszło przez myśl chociaż raz, że życie bez boleści byłoby dużo przyjemniejsze. Być może i przyjemniejsze, jednak przy okazji krótsze. Ból, chociaż przykry, jest znaczący dla Twojego zdrowia. To bodźce bólowe od początku komunikują, że coś ”psuje się” w naszym organizmie. Na skutek tego mamy możliwość wcześnie zareagować oraz uchronić się od przykrych następstw. Analgezja, jako wada genetyczna, obniża ostrożność, bowiem osoba cierpiąca na nią nigdy nie czuła bólu, połączonego z konkretnym postępowaniem. U takowych ludzi jedyną poszlaką, że coś się wydarzyło są siniaki, krwawienie bądź oparzenia. Bywa, że diagnoza złamania czy następującej dolegliwości jest już zbyt późna. Stąd ludzie posiadający analgezję muszą niezmiernie uważać oraz regularnie kontrolować swoje zdrowie.

Jak widać na tym przykładzie, ludzkie ciało jest pełne niespodzianek, zaś wszelkie spośród uczuć, które doświadczamy posiada swą istotę. Nie warto zatem narzekać, a w zamian tego rozpocząć lepiej poznawać swój organizm. To autentycznie fascynująca oraz przydatna przygoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.