Odpowiedni umiar w jedzeniu

23 października 2022 0 Comments

Wiele osób ma duży problem z przestrzeganiem diet. Warto natomiast pamiętać, że ważniejsze jest skupienie się nad zdrowymi nawykami, a nie dietą, której w większości przypadków i tak nie jesteśmy w stanie utrzymać.

Przede wszystkim powinniśmy zmienić nasze nastawienie do diety i nie traktować tego jako coś tymczasowego, a jako sposób na życie. Szczególnie, że większość diet, na które się decydujemy to diety eliminacyjne, a wiadomo, jak na raz odmówimy sobie wszystkich przyjemności to trudniej będzie nam przestrzegać zasad i tym większą odniesiemy klęskę jak się złamiemy i zjemy coś zakazanego.

Dlatego najlepiej jest budować swoje zdrowe nawyki małymi krokami. W tym celu idealnie sprawdzi się zasada Pareto 80/20, czyli przez 80% naszego czasu powinniśmy jadać zdrowo i przestrzegać ustalonych przez nas zasad, ale przez 20% czasu możemy sobie pozwolić na coś co lubimy, a niekoniecznie wpisuje się w zasady zdrowego odżywiania. Dzięki temu będziemy w stanie zachować balans i nie będziemy obsesyjnie myśleć o czymś czego nie powinniśmy jeść.

Gdy już wypracujemy sobie takie nawyki, łatwiej nam też będzie zacząć modyfikować nasze niezdrowe posiłki, tak by stały się dla nas bardziej wartościowe. Taka umiejętność jest niezwykle ważna, bo dzięki temu jedzenie nadal może nam sprawiać przyjemność, ale dzięki temu, że będzie odpowiednio przygotowane będzie miało dla nas więcej wartości odżywczych. Pozwoli nam to zachować odpowiedni dla naszego zdrowia balans.

Musimy pamiętać o tym, że z jedzeniem jest tak jak niemal z każdą inną naszą dziedziną życia – trzeba w tym zachować zdrowy rozsądek. Ważna jest tu również metoda małych kroków, dzięki temu będziemy powoli przestawiać się na lepsze wybory, a nie rzucimy się od razu na głęboką wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.