Profilaktyka oddechu – jak radzić sobie z infekcjami dróg oddechowych u dzieci?

13 listopada 2022 0 Comments

Coraz więcej pociech choruje na dolegliwości dróg oddechowych. Nagminnie borykają się z nimi zwłaszcza maluchy w wieku przedszkolnym, które mają styczność z zarazkami w placówkach przedszkolnych. Ponadto ”ułatwiają” to niewykształcony w pełni układ odpornościowy i słabej jakości powietrze. Płuca znajdują się na pierwszej linii ognia w zetknięciu z otaczającym światem. Tym samym groźba wad dróg oddechowych u dzieci wzrasta. Jakim sposobem jest możliwość temu zaradzić? Co robić jeżeli dziecko zachoruje?

Każda mama dba o zdrowie dziecka od pierwszych chwil życia. Mleko mamy oraz właściwe warunki bez wątpienia korzystnie na nie wpłyną. Aczkolwiek, w przypadku nieskrępowanego oddychania pociechy, korzystnie jest zadbać o drożność nosa. Potrzebny będzie do tego aspirator do nosa dla niemowląt. Korzystanie z niego zniweluje groźbę kataru, jaki jest bardzo dokuczliwy dla dzieci. Jednak, jeżeli nastąpi, dobrze mieć pod ręką termometr bezrtęciowy. Niejednokrotnie niedrożność nosa towarzyszy chorobom takim jak na przykład zapalenie płuc, zaś wysoka temperatura może być jednym z sygnałów.

Do wystąpienia choroby układu oddechowego przyczynia się też fizjonomia. Maluchy szybciej wdychają i wydychają oraz pobierają z atmosfery więcej patogenów. Wobec tego higiena nosa, który jest odpowiedzialny za klarowanie pobieranego powietrza jest bardzo ważna. Elektryczny aspirator do nosa winien stać się stałym elementem apteczki w domu. Pomoże zapewnić powszednią higienę nozdrzy całej rodziny. Podobnie przydatna jest sól fizjologiczna do nosa, którą lekarze niejednokrotnie zalecają nie wyłącznie zapobiegawczo, lecz też w ciągu dolegliwości układu oddechowego.

Niestety mimo profilaktyki maluchy zapadają na zakażenia dróg oddechowych. Przeważnie są to zapalenie płuc czy też angina. Związane z nimi problemy z oddychaniem można osłabić wykorzystując koncentrator tlenu. Stężony tlen wspiera walkę z infekcją oraz gwarantuje odpowiednie dotlenienie wszystkich organów. Jest to szczególnie ważne u dzieci. Przy dusznicy lub zapaleniu oskrzeli wymagana jest także kuracja farmakologiczna, do jakiej używany jest inhalator pneumatyczny. Pozwala on w łatwy sposób podać stosowną porcję wziewki oraz może być stosowany w każdym wieku. Z uwagi na to, iż namówienie dziecka do wzięcia leku w wielu przypadkach jest dokuczliwe, inhalator dla dzieci, o miłym wyglądzie, ułatwi inhalację.

Mówiąc szczerze nie sposób uciec od zakażeń układu oddechowego u dzieci. Wyjątkowo dzisiaj, kiedy czystość powietrza jest tak bardzo zła. W związku z tym tak fundamentalne jest, aby dbać o należytą higienę oraz szybko reagować na przypuszczalne infekcje. Pozwoli to osłabić objawy i zahamować niepożądane powikłania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.